Att ha katt:) – Carola Wetterholm – Familjen Annorlunda
Vardag

Att ha katt:)

Jag har en katt. Alla som har katt vet att de bestämmer:D Man kan låtsas att det är man själv som står för styret i huset, men i verkligheten är det katten.

När Smulan vill ha uppmärksamhet så ser hon till att få den. Hon ber inte, hon kräver. Och hon tar inte ett nej som svar;) Alldeles nyss hoppade hon upp i mitt knä, placerade framtassarna på datorn och rumpan i mitt nylle. ”Gosa med mig. Varsågod.”

Jag satt och (försökte) kolla på Paddington med ungarna, men det blev lite si och så med det. Jag hade dessutom duschat och smort in ansiktet, så nu sitter jag här och är lite lagom hårig 😉

 

Idag så var det skolavslutning. Nu är det äntligen jullov. Terminen har varit lång, men ändå kort eftersom tiden rusar i etthundraåttio. Ungarna hade lite olika tider, men eftersom man som förälder inte är inbjuden på julens avslutningar så behövd jag inte slå knut på mig själv för att närvara på flera ställen.

De små barnens skola har alltid haft alla avslutningar i kyrkan, som ligger exakt ett stenkast bort, men sen de flyttade tillbaka efter att skolan mögelsanerats så har man lekar och dans i gympasalen på julen i stället. Jag tycker det är urtrist:) Vad jag förstår så är i alla fall mina ungar inte så imponerade heller.

Med andra ord, även om man var välkommen är det tveksamt om jag skulle vilja gå:) Jag vill ha massa ljus och kyrka. Jag är ju inte speciellt hemma på gudstjänster, vet inte vad som ska spelas när på året osv, men vissa psalmer vill jag höra i en kyrka. Nu tändas tusen juleljus hör dit. Men eftersom jag inte har någon naturlig koppling längre eftersom kyrkis är slut, så får jag i så fall gå på en vanlig gudstjänst…och det kommer aldrig inträffa:)

Ibland tänker jag att man borde åka på julotta, det verkar mysigt. Tills jag kommer på att ”otta” innebär skittidigt;)

 

I natt satt jag och slog in paket i godan ro, klockan var två…när plötsligt allt slocknade. Hela huset blev svart. Helvete! Jag fick en jordfelsbrytare installerad i samband med återställningen av vattenskadan nere, och jag fattar ju att det är superbra att den slår av när det blir kortis nånstans. Men förr gick det bara en propp….nu blir hela huset svart. ALLTID nattetid också, vilket gör allt extra besvärligt.

Jag fick tag i mobilen och på med ficklampan och gick ner till elcentralen. Försökte först med att bara vippa tillbaka brytaren, men det var såklart lönlöst. Jaha. Sist var det en lampa i köket som fick spunk, och då skruvade jag ur alla lampor ur den, det är en skena med fem spotlights i. Frågade sen pappa om han trodde det var hela armaturen eller bara glödlamporna, och han sa lamporna. Jag har inte vågat testa förrän för nån vecka sen. Så jag trodde självklart det var samma skit nu, och gick upp igen och klättrade upp på en stol i det becksvarta köket och vred ur alla. Ner igen, vippa tillbaka och allt slog ifrån. Öhhh? Jaha, nåt annat alltså, men vad? Stirrade på elcentralen med de runt 40 olika propparna. Vilken? Bara att skruva ur alla, och sen slå på brytaren. Och sen skruva i en efter en. Propp nummer tjugo var det:)

Väggurtag garage stod det på listan. Typiskt. Jag hade nattskjorta på och var barfota. Klä på sig är överskattat så jag tassade ut barfota och tittade på väggurtaget i garaget. Där sitter en förgreningsdosa med förlängningssladd med timer till motorvärmaren på bilen, och en sladd till en belysning, och kanske att det satt en ytterligare förlängningssladd med.

Rev ur alla, gick ner och slog igång och japp, det funkade:)

Men vår ventilation gick inte igång? Varför inte det nu då, den sitter inte på samma urtag? Gick ut i svinkalla natten igen, betonggolv är jättekallt;) och glodde återigen på sladdar och urtag. Märkligt, det borde funka? Fan var det nåt fel på den? Det blir dyrt:/

Ner igen och kollade vilken propp den gick på, och se på sjutton jag hade visst inte skruvat i den:) Gjorde det och då surrade ventilationen igår. Pust!

Struntade i mer felsökning, nu visste jag ju att det var en av tre och alla var utan el.

 

I förmiddags letade jag reda på felet, och det visade sig att det nog var en av förlängningssladdarna som gett upp. Jag har bytt ut den och nu funkar det som det ska. TA I TRÄ!

 

På eftermiddagen så satte jag in Loppan, Jordan och Jamie i bilen, vi skulle åka till Älva på kalas:) Ja eller Mirka då, men på Älvas kalas, hon fyller sex år i morgon. Hon och Jamie är lika gamla, och har alltid varit sådär gulligt rara med varandra. Just nu är de lite blyga:D

Det var svinhalt på vägen ut till Mirka! Shit satan, jag körde sakta och efter alla iskonstens regler för jag såg att det var halt, men ändå så tappad jag plötsligt fotfästet och gled som en jäkla smörklick över vägen. Hit och dit, styrde och parerade och slapp hamna i diket i alla fall:) Precis innan hade jag blivit omkörd av en byggarbuss och en bil med släp som tyckte att jag var lusig..men jag körde efter väglaget. Hatar att ha folk i arset på bilen när det är halt för dels blir man stressad även om man inte vill, och sen är det inget vidare att bli påkörd bakifrån om något händer. Brrr!

Vi kom fram, och Älva fick sina presenter. Jag tror de blev godkända:) Sen röjde mina barn med Mirkas, de hade nån form av tagare/kurragömma, det finns fina gömställen.

Vi fikade och snackade, och vips var det knallsvart ute. Jag skulle träna så vi var tvungna att åka, jag tog i extra på tiden för att kunna köra försiktigt. Jag är INTE van vid att köra bil på landet:D

Herregud! Det kan omöjligt vara mer kolsvart i en nersläckt gruva än på landsbygden. Mina lysen på bilen är medelmåttiga, så man får en lite snäv syn på livet. Men det gick bra, var inte halt, och vi kom hem i tid så jag hann laga middag åt kidsen innan jag drog iväg .

David. Och som alltid med David är det bara att ge allt. Försöker man fuska får man bonus. Men idag fick vi minsann bonus ändå…jag kände att jag dör nog lite här, för jag var så slut! När vi bytte sal för att varva ner och stretcha lite sen så var jag så yr i huvudet att jag funderade på om jag tappat allt blodtryck, men efter att ha fått böja, vrida och veva med armar och ben lite kändes det bättre. Men slut som människa.

Åkte hem, käkade massor av risgrynsgröt….åh det är så gott!

Duschat och nu ska jag bara jäsa.

Eller jag ska kolla Lindex hemsida för jag fick ett mail om att de nu har upp till 50% rea, och sånt måste man kolla på! Jag har kikat supersnabbt, och det såg ut att finnas en hel del:)

Efter att ha räknat ihop barnens julklappar och insett att budgeten inte direkt hölls i år heller;) så är rea toppen:D

 

I morgon är planen att fixa de sista klapparna, handla mat, äta tacos och se nån julfilm.

 

Idag bokade jag förresten in hela familjen på AirHop på annandagjul:) Vi har haft någon fysisk aktivitet inbokad de sista åren den dagen. Alla är proppmätta och har suttit still i två dagar, så alla behöver rastas:)

Annandagjul är, som några av er säkert har koll på, hans dag. Men eftersom han inte nämnt med ett ord  till ungarna något om det, så förutsätter vi att det inte är planerat något. Eller, så här, han sa till barnen sist de sågs att de ”fick se när de träffades nästa gång”

Och då får det ju gälla åt båda håll:)

Så AirHop! Det är jättekul, jättejobbigt och jättehärligt. Kommer bli perfekt att skutta runt där och göra av med både kalorier och energi.

Jag blir svettig bara av tanken:)

Men nu ska jag se på nån film, vi hörs snart igen ♥

 

Kommentarer

  1. Jenny

    Katter är underbara med egna personligheter och samtidigt så mysiga ?
    Jag är imponerad över hur du löste el-grejen så där mitt i natten, fast det är ju då du jobbar som bäst. (Det heter by the way uttag)
    Tipsar om midnattsmässa istället för julotta, om lusten att gå till kyrkan håller i sig.
    Hoppas du och barnen får en fin och skön jul!

  2. Anki

    Hej Carola?
    Hur gör jag för att få dina uppdateringar igen? Fick tidigare när du hade din ”gamla” blogg men inte nu längre… Saknar och glömmer bort många gånger annars att söka upp dig?
    God Jul på er alla??
    Kram från Skåneland?

  3. Petra

    Ursäkta men måste bara säga att det heter väl vägguttag? Eller är det jag som lärt mej fel?
    Inge illa menar utan en undran då då skrivit urtag flera gånger i texten ?

    1. Profilbild
      familjenannorlunda

      Jo men grejen är ju att de sen snackar vidare massa bullshit. Rykten som att jag tycker det är ok att män klappar en i rumpan eller att jag tycker man får skylla sig själv om man får anorexia florerar och folk snackar skit överallt. Jag har lite svårt att ta sånt 😉
      Speciellt när jag absolut inte sagt så eller tycker så. Gosh, Hatar hatar hatar skitsnack . Men har insett för länge sen att de flesta där är helt störda i huvudet ?

    2. Linda

      Du har blivit nämnd en gång och det var för att uppmärksamma din fina gest med en livesändning på insta under jul? När Carola omnämns är det ju upplagt för elaka kommentarer av mammamaffian

  4. Sofia

    Imponerad hur du analytiskt tog dig an elproblemen. Många skulle nog fått panik och ringt en …man 🙂 Bra kvinna reder sig själv!

    God Jul ?

  5. Jenny

    Känner så väl igen det där med att det är katten som bestämmer,inte vi;-) Min Oskar vet precis hur han ska göra för att få uppmärksamhet. Jag bor i hus på landet,så han får vara ute så mycket han vill….han brukar jämt leta reda på mig i huset och ”säga till” att han vill gå ut. Då är det bara att släppa det man gör och släppa ut lille herrn! Sen är han så rolig också,han är knappt ett år och väldigt lekfull fortfarande. Han röjer som en galning på morgonen sen blir han dötrött och lägger sig och sover vid lunchtid. Runt samma tid varje dag! Han måste ha en inre klocka:-)

  6. Katarina

    God Jul finaste Carola! Jag tycker att du är jättemodig som vågar gå emot pappans dagar sådär. Tänk om han skulle agera rättsligt på något vis. Jag förstår dig ju naturligtvis med tanke på allt som har skett, dock beundrar jag ditt mod, det skulle jag behöva en dos av! Stor kram till dig och alla barnen???

    1. Profilbild
      familjenannorlunda

      Nämen jag gör det ju inte om han visar intresse såklart. Men nu är det rätt uppenbart att han inte planerar nåt umgänge då och då känns det så dumt att inte utnyttja dagen 🙂

      1. Helena

        Carola, hur fan är man funtad om man inte ser till att träffa sina barn när det är jul? Den mannen fick inte en liten knäpp utan en enorm. Tur för dina barn att mamma inte för som pappa..God jul ❤️Till dig och alla barn.

×

Carola Wetterholm – Familjen Annorlunda

Carola Wetterholm, niobarnsmamma från Uppsala, som medverkat i Familjen Annorlunda. Numera ensam med alla barnen på heltid. Vi är en stor familj, men den funkar precis som alla andras, kanske lite mer av allt bara . Tvätt och mat...och ytterkläder i den trånga hallen... Ett är säkert och det är att det blir aldrig tråkigt med nio barn i familjen! Maila mig? Gärna :) Här : carolawetterholm@gmail.com

Samarbetspartner:
Stylewish - Influencer Hosting