Reklam och annonslänk för NatureCan
Idag blir det lite kostkunskap:) Hoppa till slutet för rabattkod om ni inte orkar läsa.
Tidigare så ansåg jag att alla kosttillskott var nonsens. Jag var helt övertygad om att det vi behöver går att få i sig via fullgod normal kost. Så om vi äter från hela kostcirkeln så är det tillräckligt. Och det är det ju, på sätt och vis, men eftersom vi är många som inte direkt gör det så är det ju en sanning med modifikation:) Jag äter idag oerhört sällan exempelvis fet fisk, av flera anledningar, dels priset och dels alla ”larm” om utfiske, miljögifter osv. Samma med kött, det är antibiotikaspäckat om man inte väljer ekologiskt som kostar en halv njure;) och man vet liksom inte längre vad som är bra på riktigt. Vi äter rätt mycket vegetariska alternativ och det är ju välkänt att man då inte får i sig tillräckliga mängder av protein. Man behöver kombinera rätt för att få fullvärdigt protein och det där är inte direkt enkel vetenskap:)
Låt oss prata lite om just protein, denna viktiga beståndsdel som kroppen inte kan tillverka utan vi måste tillföra den.
Livsmedelsverkets rekommendationer för friska personer mellan 18-65 är 0,85 g protein per kilo kroppsvikt. Det blir om man väger 65 kilo, 54gram rent protein per dag. Mer om vi tränar, vilket ju alla bör göra:)
När vi blir äldre ökar vårt behov av just protein och vi behöver mer per kilo kroppsvikt, runt 1,0-1,3g/kg kroppsvikt per dag när man är över 65 år, vilket innebär 84,5gram protein per dag.
I jämförelse innehåller ett ägg ungefär 7 gram, så det är en hel del man ska tugga i sig:) plus att vi ju inte enbart äter protein utan kolhydrater och fett också.
Protein behöver vi för att bevara våra muskler starka, och det vill vi för att kunna vara fortsatt aktiva. Det behövs också för att bibehålla immunförsvaret och för att ORKA vara aktiva, plus för sårläkning och bentätheten. Dessutom håller vi oss mätta längre på just protein.
Med andra ord, protein är superviktigt. Om man vet med sig att man kanske inte får i sig tillräckliga mängder, kan man med fördel komplettera med ett proteinpulver:) (Jag vet inte hur många gånger jag skrivit samma ord nu😂)
Jag har under åren till och från använt olika märken, med olika smaker, och främst använt det till att blanda i antingen min naturella kvarg för att få god smak och massor av protein, kvarg är ju rikt på det i sig självt, eller för att göra smoothies. Det är stor skillnad på ”godhet” i pulvren, en del smakar mjöl och konstgjort medan andra är väldigt goda. NatureCans produkter är överlag välsmakande så de kan jag med varm hand rekommendera.
Det här proteinpulvret finns i naturell, vanilj och chokladsmak:) Jag älskar vanilj! Och med det så får man i sig runt 22-24gram protein per portion, dvs det är ett enkelt komplement om man har lite svårt att få i sig. Jag gillar att skaka ihop en shake som mellis eller direkt efter träningen.

Det senaste jag har är ProteinKaffe:) Det är gjort med riktigt kaffe och förutom proteinet får man även koffeinet. Whats not to love?

Jag hade en aning svårt för det först, det var inte gott med vatten som inte var iskallt, men när jag väl insåg det, en riktig keeper! Jag dricker den helst blandad med vatten som stått i kylskåpet, och isbitar, det ska vara kallt så det krispar sig:) Eller, varmt som vanligt kaffe. Men inte halvmesigt där i mellan:)
Ni ser ju även min nya kärlek, Kreatin gummies ♥

Kreatin är något jag relativ nyligen börjat med, men oj alltså! Inom träningsvärlden har det ju ”alltid” funnits kunskap om hur bra det är för ökad fysisk prestation, främst i korta högintensiva träningspass och för ökad muskelstyrka, men visste ni att det är suveränt även för normalisar? Det deltar i flera av våra hjärnfunktioner, och bidrar till det centrala nervsystemets normala funktion och är bra för hjärnhälsan:) Forskningen lutar mot att kreatin höjer våra humörnivåer och ger en känsla av välbefinnande och skärpa. Vem behöver inte det? Kreatin är alltså inte bara för musklerna utan även för sinnet.
Gummies är också en sån där grej jag varit väldigt skeptiskt mot. Jag har nånstans jämställt det med godis och tyckt det varit fånigt att vuxna människor inte ska kunna svälja en tablett eller skaka ihop en shake. Och så testade jag:D
Förutom är de är GODA, de här smakar citron, så är det ju ofantligt mycket enklare med en fördoserad bit, man behöver inte puffa runt med pulver på hela köksbänken eller få massa disk. Kanske främst för att de är goda förresten 🙂 Haha, jag har ju världens sämsta karaktär och när jag blir sådär tvärsugen på något gott, då är det perfekt med en gummies av vilket slag det än är:) Fånigt enligt min egen föraktfullhet – jajamen:D
Jag har fler på lager, och varierar. Det ska jag visa er en annan gång, för det är ett trevligt sätt att ta sina tillskott:)
En sista sak idag, och det är Kollagenpulver Köp det bara!

När vi åldras minskar den naturliga kollegenproduktionen, vilket suger. Kollagen är ett viktigt protein som finns i våra muskler, ben och leder. Det stärker också hud, hår och naglar genom att ge struktur, elasticitet och fukt. Det bidrar också till läkning av slemhinnor, inklusive tarmen(!) och kan förbättra sömnkvaliten.
Jag har ett naturellt, men det finns i flera smaker. Jag gillar att smaksätta själv, och det gör jag på olika vis, ofta genom att blanda det i juice eller annan dryck, och det här löser sig easypeasy. Jag som har flyttat på senor i foten inbillar mig att det här är finemang för dem, jag vet att just den senan i min kropp är ungefär lika elastiskt som en järnkedja, men även sådana behöver smörjas:) Något jag definitivt märker av otvetydigt är att mina naglar växer som ogräs och är starka igen efter åratal av att vara förvisso rätt långa men väldigt klena. Jag älskar kollagen!
Hur var det med rabattkoden då, tänker ni?
Jomen såhär: Med CAROLANC20 får ni 20% rabatt:)
NatureCan hittar ni här:)
In med er och kolla nu, det här är riktigt bra grejor överlag och testade med offentliga labbrapporter, plus att det finns massor av länkar för att läsa mer och lära sig:)
Kommentarer
Din blogg är den bästa har aldrig kommenterat men läst i många år även följt er på tv på den tiden ha det bra Ulrika
Tack!