Reklam och annonslÀnk för VetApotek
Som ni kanske vet sÄ har min fina Doris inte varit helt kurant under vÄren. Hon har haft klippkort hos veterinÀren och kostat skjortan och lite till, Àven fast hon Àr försÀkrad. Det visade sig att hon har kristaller i urinen, givetvis av den sort som Àr hopplös att bli av med. För det ska lilla damen Àta specialfoder som kostar tre gÄnger sÄ mycket som det vanliga. Grattis.
Till det sĂ„ hĂ€nde ju nĂ„got pĂ„ sist april, som vi inte vet vad, men hon var ute hela natten, alla trodde att hon sov inne hos nĂ„gon annan, nackdelen med att vara en stor familj. PĂ„ morgonen lĂ„g hon utanför dörren och var trött, sov hela dagen och hade ont i ett bakben. Det blev vĂ€rre och pĂ„ akuttid fick vi Ă„ka in med henne för att kolla upp, hon vĂ€grade stödja pĂ„ benet helt. Men, efter att ha blivit undersökt av veterinĂ€r, fĂ„tt ett stödbandage som visade sig kosta 750kr…. jojomensan. PĂ„ akuttider kostar allt dubbla priset. Jag trodde faktiskt inte att de tog betalt för bandage osv men det gör de tydligen. Men det var vad som krĂ€vdes för att Doris skulle bli pigg igen, hon var i fin form dagen efterđ€·ââïž

Det hÀr bandaget kostade alltsÄ 750kr.
Om man i stÀllet surfar in pÄ VetApotek, sÄ kostar en hel rulle 19kr:) Utan tassar pÄ iofs men det behöver inte jag ha:)
Jag har fÄtt en rabattkod som jag fÄr dela ut till er, den Àr VA10CAROLA
Jag har haft sĂ„dana hĂ€r rullar hemma sen jag sjĂ€lv bröt fingret nĂ€r jag körde gokartđ NĂ€r jag tvingades söka vĂ„rd, jag gör ju inte det innan det Ă€r absolut nödvĂ€ndigt, sĂ„ hade de inga fingerbandage hemma och jag fick nĂ„n ful, klumpig tejpning med bomull mellan och vad det nu var. SĂ„g inte klokt ut och jag rev givetvis av allt hemma och gjorde om:) Den hĂ€r tejpen Ă€r suverĂ€n Ă€ven för sĂ„nt.

Hos VetApotek finns det man behöver till sitt djur, och det fina Àr att man Àven kan fÄ den receptbelagda medicinen.
Jag har handlat Doris svindyra mat dÀr, de har ofta kampanjer sÄ det Àr bara att passa pÄ, men jag har ocksÄ handlat en hel del annat. Som fÀstinghalsband!

Jag har testat massor under Ären med djur och jag tycker inte att nÄgot funkar klockrent. Inte ens de dÀr pillren man kan ge, fÀstingarna biter sig fast och dör, men man mÄste ju ÀndÄ ta bort dem.
Jag föredrar alltid att försöka sĂ„ naturligt som möjligt och lĂ€mna det tunga artilleriet tills det blir nödvĂ€ndigt. Jag har alltsĂ„ haft tickande dosor runt djurens halsar, de funkar fint men mĂ„ste bytas batteri pĂ„, och jag har ocksĂ„ tappat bort dem sen flera Ă„r đ
De dÀr dropparna i nacken tycker jag funkar men det Àr det dÀr med kemikalier. Sally och Sakina Àr smÄ katter, och Àven fast jag vet att det Àr sÀkra grejer sÄ tar det emot. Jag valde alltsÄ fÀstinghalsband med nÄn olja av eucalyptus.
Jag ska ha FEM stycken, och vÀljer gÀrna det som kostar minst:) Men! Jag blev helt chockad över hur bra de Àr!
De hÀr fÀstinghalsbanden har funkat suverÀnt, det bÀsta vi nÄgonsin haft! Normalt den hÀr sÀsongen plockar vi bort minst en fÀsting per djur om dagen. Sen jag satte pÄ de hÀr halsbanden för typ tvÄ mÄnader sen, har vi tagit kanske fem fÀstingar totalt!

Mina katter hatar halsband och jag trodde att de skulle skava av sig de hÀr snabbt, men tvÀrtom sitter de kvar pÄ alla djuren. De Àr vÀldigt lÀtta och jag tror inte att de mÀrker dem ens.
SĂ„, ni som har djur – Ă€r det nĂ„got ni funderar pĂ„ till dem sĂ„ vill jag rekommendera VetApotek De har stort utbud, Ă€r snabba i leveranserna, och man kan hĂ€mta ut recept. Allt pĂ„ ett stĂ€lle Ă€r suverĂ€nt.
Och sĂ„ anvĂ€nder ni koden VA10CAROLA och fĂ„r iaf 10% off frĂ„n er bestĂ€llningđ€
VetApotek hittar ni hÀr:)
Kommentarer