Katrin Z pratar LCHF.
Inspirerande men jag vet inte jag…?
Jag gillar inte dieter;) ( tänk Ior.. Hihi)
Nädå, man kanske skulle prova nångång ? När jag slutat amma kanske?
Eller vi får se 🙂
Duktig på att föreläsa är hon hur som helst 🙂
Rekommenderade inlägg
Shit, kidsen har sommarlov:) -
Ja herregud! Det har gått en hel vårtermin och jag är som vanligt kvar i…
Lite om inget :) - 1
Idag har jag inget vettigt att säga, men kände ändå för att skriva, så ni…
Kursavslut 🤗 Hej då fina Hola - 2
Sådärja, ordningen är återställd, jag är hemma, Loppan har tagit studenten, det har varit nationaldag…
Sova? Överskattat:D - 3
Jag är lite slirig nu, men förvånansvärt pigg ändå:) Varför? Jo, för att jag inte…

Kommentarer
För min egen del är det ganska ointressant vad det kallas. Jag och min familj, fru och tre barn äter alla sedan många år LCHF och mår hur bra som helst.
Ekologisk mat, mycket grönsaker, en normal mängd proteiner och mycket fett. Det enda som vi inte äter eller extremt sällan, är bröd, ris, pasta, godis och potatis.
Förstår inte riktigt varför man inte skulle kunna äta det hela livet, det är ju bara vanlig mat, fast ekologiskt och med färre kolhydrater.
Dessutom blir matkontot billigare än med tallriksmodellen, inga hål i tänderna, vi är nästan aldrig sjuka och orkar så mycket mer n vad vi gjorde med grötfrukostar och pastamåltider.
Jag bara undrar.
Jag har ätit LCHF i 3 år, gått ner 24 kg men fortsatt även efter det. Har aldrig i hela mitt liv ätit så gott och mått så bra, alla värden är perfekta, är aldrig trött och har inte haft en endaste förkylning. Jag har ett annat liv än tidigare. Det är inte en diet Ida man kan äta den hela livet och den är inte kortsiktig.
Jag är inte mycket för dieter, tror inte riktigt på sånt.
Om man inte gillar dieter så tycker man ska strunta i det.
Men kan ju vara inspirerande ändå.
Jag är av den åsikten att Lchf är för riktigt överviktiga som behöver kom igång hjälp under en period, eller kanske människor med speciell diagnos alt ja…….ingen annan. Lchq låter däremot vettigare.