Okategoriserade

Om Legitimation och Arlanda:)

Idag har jag varit och hämtat ut Jamies legitimation:) Jag kommer inte ihåg om jag skrivit om det, eller om jag bara pratat om det på instagram? Men förra veckan när jag läste infon som skickades ut från hans fotbollslag angående Gothia cup, så stod det plötsligt (eller om det var jag som noterade det först då?) att de var tvungna att ha någon form av legitimation med sig. Jahaja, Jamie har ingen alls. Han har inte haft anledning att ha ett pass, och inte heller ett vanlig Id-kort. Han fyller femton nu och varför man behöver ett ID i vardagen innan dess är för mig obegripligt. Förr fick man ID-kort via Swedbank när man skaffade konto till kidsen, men det är ju numera bara polisen som utfärdar. Och de kostar ju 400kr. Det kan man ha roligare för om man inte absolut måste ha ett leg:)

Jag googlade, och man kunde ha lite olika varianter, det skulle kunna funka med ett personbevis och foto som var vidimerat av två utanför familjen, eller id i bankId men då tror jag man behöver att pass för att scanna, och fan vad trött jag blir på allt:)

Jag bokade en tid hos polisen samma dag och vi åkte dit, gjorde id-kortet och sen var det bara att hålla tummarna att det skulle bli färdigt i tid. De åker till Gothia på söndag. Igår kom det, och idag var jag där för att hämta ut det. Eftersom jag hade ett annat ärende vid nio så åkte jag direkt efter till polisstationen. Rullade in på en tom parkering, det är alltid fullt där, och tänkte att det var ju märkligt. Inte ett dugg förvånad över att de sen öppnade tio, så jag fick ju sitta och häcka i bilen en 45 minuter eller så😝

Men vad gör det, när han nu har en legitimation 🙂 Snygg var han på bilden också! Till skillnad från en annan;)

Sen susade jag för att köpa nya laddare till honom och Lovelia men ångrade mig och åkte hem och sov en timme i solen i stället. Jag hade en lucka som jag utnyttjade på bästa sätt:) Jag har sovit så ofantligt dåligt i natt och idag har jag en envis huvudvärk som sitter och moler. Jag har sovit en stund på eftermiddagen också men det släpper inte. Snart spelar ju Marocko -Frankrike och det är nervöst!

I tisdags åkte jag och Robban för att hämta Novalie på Arlanda. Hennes plan landade 00.25 (så egentligen onsdag)och vi möttes, som vanligt nu för tiden känns det som, av köer. Kompisarna i bilarna framför underhöll varandra:)

När vi lämnade av henne var det eftermiddag och samma köer. Samma sak i vintras som var sist jag körde hit förutom nu då. Jag vet inte vad som är problemet, men det är oacceptabelt. Jag misstänker att det är för att varenda en ska till Terminal fem där alla numera utgår från. De har ju en värdelös korttidsparkering där, och för att ta sig dit och lämna/hämta måste alla köra exakt samma väg. Det tar lätt en kvart extra. Har man inte den tiden och ska lämna nån som ska med ett flyg är stressen på riktigt. Hämta är ju annat, då sitter ingen i sjön:)

Nu körde polisen om oss med flera bilar för att sen skrämma livet ur mig genom att en uniformerad polis kom travandes med raska bestämda steg med siktet helt klart inställt på oss. Hjälp? Vad var fel nu då? Robban blir ju stoppad hela tiden i egenskap av ung kille, som nu dessutom körde en BMW, medan jag aldrig blivit stoppad när jag kört. Ta i trä:) Jag har varit med i bilen när polisen vinkat in, men aldrig kört. Det var Robban som körde och han rullade lugnt ner rutan och sa godkväll. Polisen ville bara upplysa oss om att man kunde köra in på en annan parkering, precis där vi stod. Jag visste inte att det fanns en ingång från vårt håll och blev superglad över att slippa köa längre. Men är det riktigt vettigt att polisen måste åka dit och dirigera trafiken? De lär ju ha annat att göra.

Det här måste de ju göra om! Arlanda som äntligen vad det verkar, är färdiga med alla ombyggnationer, bara att börja om:) För inte alls länge sen fanns en Kiss and fly- sträcka där man enkelt kunde släppa av resenärer, men nu är det bara bussar som får åka där. Värdelöst. Det blir ju totalt kaos på parkeringen när folk måste köra runt på den, en del har parkerat och ska backa ut mitt framför de som försöker att bara få släppa av eller hämta sina nära och kära. Vansinne.

Vi hämtade upp henne, och sen skulle det ätas på vägen, så det blev en sen kväll.

Argentina slog ut Egypten och jag kollade på matchen med halvt fokus, och lyssnade vidare på förlängningen och straffarna i bilen. Jag reagerade som alla andra på märkliga domslut och ett bortdömt mål för Egypten, men inte förrän dagen efter när sociala medier översvämmades av ifrågasättande om mygel, och filmsekvenser och info om hur mycket fördel Argentina fått, som jag verkligen fattade HUR illa det var. Alltså va? Riggad match? Det förstör ju glädjen med sport om det ska vara såhär. Samma med att USA.s röda kort togs bort efter att den vidriga Trump bett Infantinio, Fifas högsta höns, om att se över vad som hände, och sen tackade honom för att han gjorde det rätta. Hatar sånt!

Om ett rött kort tas bort ska ju alla röda kort tas bort, rimligen, och England har en spelare avstängd pga rött…. de har tydligen överklagat och det ska ju bli intressant att se vad som händer. Troligen inget eftersom Kung Charles knappast kommer ringa FIFA-äcklet och begära det.

Fy fan.

Snart är det dags att slå på tv:n och börja ladda! Vad tror ni? Frankrike eller Marocko?

Hör snart!

 

Kommentarer

  1. Gunilla Hemdal

    Novalie är hon ihop med någon i England?! Vem var då deppad Trixie?! Vilka är de andras partners?! Och Patricia baby pojke när kommer den??????

    1. Rille

      Det här mästerskapet är VM i korruption och skandaler, det förtar verkligen intresset för sporten.
      Vi har ju också den tokiga senatorskärringen i Paraguay, som hävde ur sig saker om Mbappé som ingen hört sedan 1700-talet. Och som sedan blev skogstokig när han, fullt motiverat, bet tillbaks. Äckligt!

×

Carola Wetterholm – Familjen Annorlunda

Carola Wetterholm, niobarnsmamma från Uppsala, som medverkat i Familjen Annorlunda. Numera ensam med alla barnen på heltid. Vi är en stor familj, men den funkar precis som alla andras, kanske lite mer av allt bara . Tvätt och mat...och ytterkläder i den trånga hallen... Ett är säkert och det är att det blir aldrig tråkigt med nio barn i familjen! Maila mig? Gärna :) Här : carolawetterholm@gmail.com

Samarbetspartner:
Stylewish - Influencer Hosting